Bílé houby rostou rychle klidně i na zahradě, pokud je příznivé prostředí kolem 18°C, vlhká půda a přítomnost různých stromů jako jsou borovice, duby nebo břízy. Houby se rozmnožují rozptýlením, rozsypáním a pomocí lesního mycélia. To jsou tedy základy, které je nutné vědět.
A nyní k samotnému postupu při pěstování hub na zahradě:
- Houby přinesené z lesa rozlamte na malé kousky a rozptylte po zahradě na místa, kde jsou nejvhodnější podmínky pro jejich růst. Spóry se množí a houby rostou samy, ale jakmile je příliš suché počasí, nemusí se to podařit.
- Dalším způsobem je rozlitá. Houbaři s dlouholetými zkušenostmi se sázením hub ve svém okolí tuto metodu často využívají.
Za tímto účelem rozdrťte kloboučky hub a namočte je do 10 litrů vody.
Do kbelíku s vodou je třeba přidat i droždí a cukr. Takto necháme naložené týden.
Potom každý litr zředíme 10 litry vody.
Kolem mladých stromů je třeba odstranit asi 15 cm vrchní vrstvy země, poté se oblast zalije roztokem a zemina se nasype zpět.
Zemi je třeba trochu upěchovat a jednou týdně zalévat.
- Houbu lze vykopat v lese spolu s hroudou země a přesadit do vaší zahrady.
Pak už třeba jen zalévat.
Mycelium se prodává také v zemědělských prodejnách, které se musí zasít jako semena na připravenou půdu.
V blízkosti místa výsadby by měla být umístěna dřevěná polena, aby poskytla potřebnou vlhkost pro vytvoření skleníkového efektu.
Houby rostou dobře ve skleníkových podmínkách
Hlíva ústřičná, i žampiony jsou toho přímým důkazem. Hlívu lze pěstovat přímo v pytlích. K pěstování hub v pytli budete potřebovat 60litrový pytel, slámu, vodu a stonky hub.
Toto je spolehlivý způsob pěstování hub doma. K pěstování hlívy stačí, aby byla v místnosti teplota 15 °C a 85% vlhkost. Pro tyto účely je vhodný sklep, technická místnost nebo letní kuchyně. Houby dobře rostou, je-li v místnosti okno. Pokud je to sklep, je dostatek světla ze žárovky. Slámu uvařte ve velkém hrnci a nechte mírně vychladnout. Potom vyždímejte slámu z přebytečné vlhkosti a utlačte do plastového pytle.
Rozložte slámu ve vrstvách, na každou položte 3 – 4 stonky s myceliem. Houby je třeba položit podél okrajů tak, aby je bylo možno vidět zvenčí. Svažte sáček a proveďte malý řez ve spodní části, abyste se zbavili přebytečné vlhkosti. Po obvodu sáčku udělejte otvory, aby mohl vzduch cirkulovat.
Když micely vyklíčí, udělejte v kapse blízko nich zářezy, aby se houby mohly na vnější straně rozvinout.
Celý rok tak můžete pěstovat hlívu ústřičnou a všechny oblíbené žampiony.
Hlavní věc je zajistit houbám ideální teplotu, čerstvý vzduch a světlo.