Z vašeho záhonu nebo balkónu se na stůl mohou dostat některé čerstvé plodiny za zlomek ceny. Každý se tak může stát samozásobitelem. K zeleninové soběstačnosti čtyřčlenné rodiny stačí zhruba 200 metrů čtverečních záhonů, na nichž budete zeleninu pěstovat.
Na jednom metru čtverečním dobře připravené půdy vypěstujete v průměru kolem 0,6 kilogramu mrkve nebo 1,8 kg cibule. Hlávkové saláty a další listová zelenina, jako je rukola, roketa, špenát nebo mizuna, rostou téměř samy a pěstovat je můžete i v truhlíku na balkóně nebo na parapetu.
Březen je měsíc, kdy můžete na záhonech vysévat většinu zeleniny
Na zahradě zkuste využít každý kousek. Například rajčata nebo papriky můžete pěstovat v kbelících nebo pytlích rozestavěných kolem terasy. Bylinkami, jako je máta a meduňka, osaďte kouty zahrady, kam příliš nepřijde slunce. Naopak tymián nebo oregano (dobromysl) vysaďte na slunečná místa zahrady.
Pěstujte zeleninu, kterou máte rádi, abyste ji pak zbytečně nevyhazovali. Mrkev nebo petržel a jinou kořenovou zeleninu můžete uskladnit přes zimu, zatímco ředkvičky jsou typicky jarní zeleninou.
Důležitý je plán a příprava
- Udělejte si seznam plodin, které chcete pěstovat.
- Nakreslete si jednoduché schéma záhonů.
Dýním nebo cuketám se bude dařit na kompostu.
Rajčata nebo papriky pěstujte v kbelících mimo záhony.
Po jarní zelenině (ředkvičky, špenát) můžete na záhony v pozdním jaře vysévat červenou řepu nebo černou ředkev, případně přidat druhou várku mrkve k uskladnění.
Při plánování záhonů myslete na to, že některé druhy zeleniny spolu kamarádí, zatímco jiné se nesnášejí. Například mrkev dobře roste vedle pórku a petržele. Salát můžete pěstovat společně se špenátem nebo kedlubny. Celeru se daří vedle ředkviček.
Dobré rady
Při výsevu kořenové zeleniny můžete současně vysévat i ředkvičky. Ty totiž rostou rychle a než vám vyraší mrkev nebo petržel, sklidíte je a uvolníte tak místo další plodině.
Kolem zeleninových záhonů můžete „zapíchat“ sazečky cibule, které se vysazují už v březnu. Cibule vám bude lemovat záhony, poroste v nich méně plevele a navíc budou krásně rozmanité. Mezi zeleninu můžete vysadit afrikány (aksamitníky), s nimiž si rozumí většina zeleniny a ochraňují ji před některými škůdci.
Zahrádka jen na balkóně
I malý panelákový balkón můžete na jaře proměnit v zeleninový ráj, který vám ušetří peníze vydané za zelené saláty, ředkvičky nebo bylinky. Na balkóně můžete pěstovat různé druhy listové zeleniny. Nenáročná je roketa nebo rukola, v truhlíkách dobře roste i baby špenát nebo mizuna.
Vypěstovat si můžete i ředkvičky. Semínka vkládejte asi dva centimetry hluboko a zhruba pět centimetrů daleko od sebe. Vysejte si napřed jeden dva truhlíky a za týden nebo za dva další. Tak budete mít postupnou sklizeň.
Pěstujte také tyčková rajčata a papriky, které vsadíte do velkých květináčů nebo truhlíků. Tyto rostliny vysazujte až poté, co svůj svátek v polovině května oslaví ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác. Na balkón můžete vysadit i brambory, které dobře rostou v pytlích.