Přeskočit na hlavní obsah

Vysoce zpracované potraviny vedou k přejídání, příjmu více kalorií a nadváze

Jedna velmi kvalitní studie sledovala dvě skupiny jedlíků a na střídačku jim vždy dva týdny nabízela jídla založená na skutečných, nebo na vysoce zpracovaných potravinách. Jídla v obou skupinách měla obdobný obsah kalorií, cukru, tuků a bílkovin, sodíku a vlákniny. Účastníci studie mohli jíst bez omezení. Výsledek?

Mezi účastníky bylo deset mužů a deset žen všech váhových kategorií. Vše, co po celou dobu sledování jedli, bylo pečlivě zaznamenáno. 

Ti, kteří jedli vysoce zpracované produkty, v průměru denně snědli o 500 kalorií více. Jedli více sacharidů a tuků, příjem bílkovin byl zhruba stejný. 

Jak vysvětlit, že vysoce průmyslově zpracované potraviny vedou k vyššímu příjmu kalorií? 

Asi nejde o živiny ani o chuť, protože obě skupiny byly stejně chuťově spokojené. Nejzajímavější hypotézu nabízejí hormony. Při konzumaci skutečných potravin se v krvi zvýšilo množství hormonu PYY. To je hormon produkovaný ve střevech, který potlačuje chuť k jídlu. A hladina hormonu hladu ghrelinu se snížila. Případně je možná příčina i v případě konzumace aditiv, které ve skutečných potravinách nejsou. 

Problém, jak se zdá, není v množství živin, ale je ve zpracování. Jediným správným řešením je konzumovat jen skutečné potraviny a jídla z nich.A pokud si nevíte rady, jak na to, doporučuji knihu od Margit!

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Je zdravější ovesné nebo kravské mléko?

V rámci průzkumu vědci zkoumali 237 rostlinných mléčných výrobků od 23 různých výrobců. Poté porovnali výživové hodnoty, minerály, vitamíny a stopové prvky rostlinných mlék s hodnotami kravského mléka. Výsledek pak překvapil i samotné výzkumníky.