
Toxická látka chlorpyrifos, aplikovaná na jablka, obilí i zeleninu, může ohrozit vývoj mozku. Debata o rizicích se vede už delší dobu. Některé země EU už ji v minulosti zakázaly nebo vůbec nepovolily. V České republice naštěstí už je také zakázána. Jak je tomu ale v dalších zemích EU?
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) musel reagovat a okamžitě zrušil v Česku povolení pro chemické postřiky s těmito látkami. Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl přišly o povolení k 16. únoru 2020. Doprodávat a používat na polích se mohly ještě do 16. dubna 2020.
Nebezpečné dopady chlorpyrifosu
Tato látka má genotoxické a neurologické účinky. Během vývoje člověka je obzvláště nebezpečná pro děti. Nelze u ní stanovit bezpečnou úroveň expozice ani referenční hodnotu, což znamená prakticky nulovou toleranci.
Když jsou exponovány maminky, chlorpyrifos zpomaluje rozvoj inteligence dítěte a ohrožuje vývoj plodu. Strukturou se chlorpyrifos podobá bojovým látkám, používaným například v Sýrii.
Situace v EU
Některé země EU již v minulosti tuto látku zakázaly nebo ji nikdy nepovolily. Patří k nim například:
- Dánsko
- Finsko
- Německo
- Irsko
- Litva
- Lotyšsko
- Slovensko
- Švédsko
V České republice je chlorpyrifos zakázán od roku 2020. Evropská unie má však i další státy, kde tato látka zakázána být nemusí.
Proto je důležité kupovat plodiny vypěstované v zemích, kde je chlorpyrifos zakázán, nebo volit potraviny v BIO kvalitě či z vlastní zahrádky.