Malá a nenápadná mikrořasa chlorella je u nás v ČR víc jak pět desítek let zkoumána. Vyrábí se z ní skvělé mikronizované doplňky stravy a řeší se, jak tuto řasu dál zužitkovat. A výsledky jsou fakt zajimavé. Co všechno mikroskopické řasy vlastně umí?
Místo masa řasové karbanátky
V Třeboni pěstují řasy hlavně kvůli vitaminům a zdraví
prospěšným látkám, které na sebe dokážou navázat. Využívají toho k
produkci řas obohacených o různé prvky. Například o selen, který jižní národy získávají z mořských ryb, v
Česku je však nedostatkový. Na rozdíl od jiných chemických doplňků
stravy je selen v řasách stoprocentně vstřebatelný.
Dříve, v šedesátých letech, se s řasou počítalo hlavně jako se zdrojem bílkovin. Před zvýšením zemědělské produkce jich byl
nedostatek. Řasy měly nahradit maso a mléčné výrobky. Nyní je opět poptávka po využití proteinové frakce chlorely do lidské výživy. Je tak klidně možné, že jednou budeme obědvat řasové
karbanátky.
Jak se řasa pěstuje, chtějí vidět i turisté
V areálu vědeckého centra tak probíhají exkurze. Do centra Algatech turisty nalákají řasové procedury v místních lázních nebo podivná menu v restauracích. Hotel Zlatá hvězda připravuje turistům chlebíčky s řasovou pomazánkou, z řasyse v malých pivovarech vaří také zelené pivo. Chuťově je nerozeznatelné od normálního, ale je obohacené o prospěšné látky, takže vlastně zdravé.
Co se týče potravy, má velkou budoucnost také ve výzkumu. Odhaduje se, že v roce 2050 se bude muset zdvojnásobit zemědělská produkce. Vědci se proto snaží popíchnout rostliny, aby rostly rychleji či více plodily. V současné době mají nějaký strop a více už plodit nemůžou.
Letos v březnu přišli třeboňští odborníci společně s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích na to, jak rostliny dokážou přeměňovat přebytečnou sluneční energii na teplo. Pokoušejí se zlepšit proces fotosyntézy tak, aby rostlina energií, kterou vytváří, neplýtvala, ale investovala ji třeba právě do růstu. To by výzkumu spojenému se zvyšováním produkce rostlin mohlo pomoct.
Řasové oleje
Zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou například ryby, které je přenášejí ve svém tuku. Získávají se ze stravy - zooplanktonu a ten zase z fytoplanktonu, mořských řas. A rak vědce napadlo, získat omega 3 přímo z mikrořas Výsledkem je biotechnologie produkce řasových olejů. Řasový olej má výhodu v tom, že se nemůže znečistit například rtutí jako rybí tuk.
Recyklace mobilů a další elektroniky
Zatímco jídla by mohl být v budoucnu nedostatek, přespříliš je zase elektronického odpadu. Hory použitých mobilů, televizí, herních konzolí a další elektroniky se v současné době svážejí do Číny. Ta z nich koupelí v kyselině chlorovodíkové získává prvky vzácných zemin, bez kterých by tato zařízení nemohla fungovat. Prvky vzácných zemin jsou ale pro obyvatele nebezpečné, dostávají se do půdy, do těl obyvatel Číny, kterým ohrožují zdraví. Evropa se snaží vymyslet, jak je z elektroniky dostat ekologičtěji. A jednou z cest by mohly být právě řasy. V nízké koncentraci tyto prvky podporují růst všeho, včetně řas. Řasy umí tyhle prvky z médií doslova vyžrat.