Přeskočit na hlavní obsah

33 let lék Mediator způsoboval smrt

Léčivý přípravek Mediator byl na francouzském trhu do roku 2009 k dispozici 33 let. Stažený byl kvůli obavám, že způsobil srdeční problémy, dokonce i smrt. Tento lék sloužil především diabetikům s nadváhou a byl doporučován i dalším osobám pro potlačení chuti k jídlu.

Podle odhadů zemřelo ve Francii mezi lety 1976 až 2009 až dva tisíce lidí poté, co jim jejich lékaři předepsali lék Mediator. Dalším tisícům lidí Mediator způsobil dlouhodobé zdravotní problémy a lékaři v souvislosti s tímto lékem provedli více než dva tisíce transplantací plic a operací nahrazení srdeční chlopně

Lék Mediator se prodával v mnoha evropských zemích, i když v Česku registrován nebyl. V roce 2019 se tento smrtící lék dostal k soudu, před kterým stanuli zástupci druhé největší farmaceutické společnosti ve Francii Servier, která preparát vyráběla, a Národní agentury pro bezpečnost léčivých přípravků a zdravotnických výrobků (ANSM). Ta v zemi zastává obdobnou funkci jako Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Česku. 

Prakticky zde je příklad toho, že testování léků či očkovacích látek pouze po dobu 10ti let, neze brát v potaz a problémy se mohou vyskytnout až mnohem později. Ostatně není tajemstvím, že i v součansé době dochází ke stahování léků pro jejich později zjištěné nežádoucí účinky, které se objevily až při jejich ostrém nasazení a pár lidem už dokázali zničit život. Stačí jen sledovat stránky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Soud, který začal případ řešit po více než deseti letech od odhalení kauzy, zajímalo, jak je možné, že lék na francouzském trhu obíhal řadu let. Výrobce léčiv Servier si za díky jeho prodeji přišel na nejméně jednu miliardu eur (téměř 26 miliard korun), byť o nebezpečných vedlejších účincích věděl, a to už od uvedení pilulek v 70. letech.

Podle obvinění mohl na medikamentu vydělávat díky lékové agentuře ANSM. Ta byla obviněna právě ze shovívavosti vůči firmě Servier a z toho, že nepodnikla dostatečná a rychlá opatření, která by úmrtím a dlouhodobým zdravotním problémům dalších lidí zabránila. Společnost tvrdí, že o účincích nelhala. Na kompenzacích vyplatila už 132 milionů eur (3,4 miliardy korun).

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Je zdravější ovesné nebo kravské mléko?

V rámci průzkumu vědci zkoumali 237 rostlinných mléčných výrobků od 23 různých výrobců. Poté porovnali výživové hodnoty, minerály, vitamíny a stopové prvky rostlinných mlék s hodnotami kravského mléka. Výsledek pak překvapil i samotné výzkumníky.