Přeskočit na hlavní obsah

V Německu se oficiálně léčila tuberkulóza stravou, vzduchem a sluncem

Před 100 lety se tuberkulóza léčila vzduchem, sluncem, vodou, kvalitní stravou a pohybem ve špičkovém sanatoriu Beelitz Heilstaetten v Německu. Patřilo k největším a nejpokrokovějším v léčbě tuberkulóuzy na světě.

Sanatorium reagovalo na ničivý výskyt tuberkulózy na počátku 19. století v Berlíně. Příčinou této nemoci byly rychle vystavěné byty, které trpěly vlhkem, topilo se v nich uhlím, a proto se v nich hromadily saze, které se usazovaly také v plicích. Někdy ideset členů jedné rodiny žilo v jednom pokoji, ve kterém byla obvykle také plíseň. Stravy a čisté vody byl nedostatek, výživa a hygiena byla děsivá. Následkem poměrů se šířily nemoci, tuberkulóza byla nejrozšířenější a nejděsivější z nich. 

Jak to v sanatoriu pro léčbu tuberkulózy fungovalo?

Alternativní terapie na počátku minulého století byla postavena na možnostech, které byly v té době  dostupné. Posiloval se imunitní systém postižených, zlepšoval se jejich výživový stav, a tak i schopnost těla infekci zvládat, přísnou hygienou se omezovalo její šíření. 

Všechny pacientské pokoje směřovaly na jižní stranu, aby byly dostatečně prosluněné. Vzduch na pokojích se musel kompletně každou hodinu vyměnit – zpočátku se dokonce přiváděl čerstvý vzduch z lesů, který se filtroval a zvlhčoval. Mezi budovami jezdily podél chodníků elektrické vláčky, které sbíraly špinavé prádlo. Vedle budov samotných sanatorií byly pavilony s lehátky pro každodenní pobyt nemocných na čerstvém vzduchu. Venku se leželo za každého počasí až do minus 12st. Celsia, denně 6 až 11 hodin. Budova měla špičkové parametry. Třeba výtah pro pacienty.

Dbalo se i na stravu

Od počátku mělo sanatorium skleníky, sady a zahrady. Bylo skoro soběstačné v jídle. Vedle vlastního ovoce a zeleniny si sanatorium dokonce pěstovalo žito, chovalo prasata, krávy, slepice a králíky. Krávy se krmily nejkvalitnějším krmivem, aby poskytovaly kvalitní tučné mléko. Sanatorium mělo také vlastní pekárnu a masnu.

Kdo to platil?

Sociální pojištění od 1887 pro všechny pracující nad 16 let zavedl kancléř Otto von Bismarck. Několikaměsíční pobyt v tomto špičkovém a luxusním sanatoriu byl tedy plně hrazen právě z pojištění a tak byl dostupný všem. Současně však pojišťovna nastavila přísné podmínky a porušení se trestala okamžitým vyloučením z terapie – ukončením pobytu. Povinností byla součinnost pacienta. Pacienti museli mít zájem se vyléčit a nesměli plivat na zem.

Do starého sanatoria Beelitz-Heilstatten se můžete vypravit i dnes, i když není již v provozu.

A pak že to bez léků a antibiotik nejde.... Já antibiotika také nezobu, to si raději dám přírodní antibiotikum v podobě Euniké Pink Grape


Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Je zdravější ovesné nebo kravské mléko?

V rámci průzkumu vědci zkoumali 237 rostlinných mléčných výrobků od 23 různých výrobců. Poté porovnali výživové hodnoty, minerály, vitamíny a stopové prvky rostlinných mlék s hodnotami kravského mléka. Výsledek pak překvapil i samotné výzkumníky.