Využití mikroorganismů v běžném životě je překvapující. Můžeme je použít pro zdraví, při léčbě a dokonce i k výrobě paliva. To všechno zvládá malá mikroskopická řasa chlorella.
Biopalivo
První biopalivo z řas si celosvětově patentovala americká firma Algenol Biofuels z Floridy. Toto palivo je ekologické a vyznačuje se nízkými emisemi uhlíku. Distribuci zajistila firma Protec Fuel, která slibuje příznivou cenu 1,30 dolaru za americký galon, což je méně než cena klasického benzínu. V České republice se vývojem biopaliva z řas zabývala společnost Ecofuel.
Zelené biopalivo se vyrábí tak, že se do průhledného vaku umístí řasa a oxid uhličitý. Vakuové vaky jsou pak vystaveny slunci a fotosyntézou vzniká palivo. Tato zařízení připomínají pole se solárními panely. Řasy mají však velký potenciál nejen v oblasti paliv.
Potravina a lék v jednom
Už nyní se úžasné vlastnosti mikrořas využívají v potravinových doplňcích. V ČR patří mezi nejlepší produkty značka Queen Euniké. Jejich výrobky s mikrořasou chlorella jsou navíc jako jediné zpracovávány technologií mikronizace. Na našem trhu působí řadu let a pomáhají tak statisícům zákazníků.
Mikrořasy jsou jako potravina či doplněk stravy oblíbené díky celé řadě tělu prospěšných látek, které nevznikají chemickými procesy. Obsahují vitaminy, ochranné látky a látky podporující růst a regeneraci buněk.
Od šedesátých let se výzkumu mikrořas věnuje české vědecké centrum Algatech při Mikrobiologickém ústavu Akademie věd v Třeboni. Řasu chlorellu pěstují sami na speciálních plošinách u rybníka Svět. Voda zde proudí celý den, což urychluje růst řas, které se následně oddělují centrifugací a procházejí procesem dezintegrace. Výsledný jemný zelený prášek se používá k výrobě doplňků stravy, nejčastěji ve formě tobolek.

Vědci zkoumají řasy také jako možnou náhradu masa a bílkovin, při výzkumu fotosyntézy a léčbě rakoviny i při ekologické recyklaci vzácných kovů z elektroniky.