Přeskočit na hlavní obsah

Kolik vody pít

Voda tvoří zhruba 60% hmotnosti lidského těla. A je důležité si uvědomit, že voda se z organizmu neustále ztrácí, hlavně prostřednictvím močení a pocení. Názory na to, jaké množství vody bychom měli denně pít, se občas docela liší. 

To jaké množství vody denně byste měli vypít, závisí – stejně jako vše v oblasti výživy a zdraví – na konkrétním jedinci a také na řadě dalších vnitřních i vnějších faktorů, které ovlivňují vaší denní potřebu vody. 

Udržování rovnováhy tekutin v těle je nutné pro přežití. Proto nás evoluce vybavila vnitřním mechanismem, který reguluje, jak často pijeme a kolik toho vypít potřebujeme. Pokud se obsah vody v organizmu dostane pod určitou mez, aktivuje se pocit žízně. Žízeň je kontrolovaný mechanizmus, podobně jako dýchání (prostě je to něco co si vědomě neuvědomujeme a funguje to nezávisle na naší vůli).

Čistá voda není jedinou tekutinou, která se podílí na udržování rovnováhy tekutin v těle. Svou roli hrají také jiné nápoje a dokonce i některé potraviny mohou mít podstatný vliv na hydrataci organizmu.

Řada odborných společností doporučuje denní příjem vody kolem 2 litrů, což odpovídá zhruba 8 menším sklenicím vody o objemu 250 ml.

Na základě výzkumu a bádání se věci mají takto

  • Mírná dehydratace vyvolaná cvičením nebo teplem může negativně ovlivnit jak tělesné tak duševní pochody
  • Pití vody může dočasně zrychlit váš metabolizmus a pití vody půl hodiny před jídlem vám může pomoci konzumovat méně kalorií.
  • Pití dostatečného množství vody může pomáhat v léčbě a prevenci řady zdravotních problémů, včetně zácpy a ledvinových kamenů. Lidé, kteří pijí více vody, mají menší riziko vzniku rakoviny močového měchýře a tlustého střeva.
  • Na rovnováze tekutin se kromě vody podílí také další nápoje, které vypijete, včetně nápojů s obsahem kofeinu, jako jsou například čaj nebo káva. Voda je také obsažena ve většině potravin. Pokud pijete kávu nebo čaj a současně jíte potraviny s vysokým obsahem vody, může vám to stačit na udržení rovnováhy tekutin v těle za normálních okolností (pokud se například hodně nepotíte).
  • Pokud se hodně potíte, dbejte na pravidelné doplňování tekutin. Nejlepší je pít čistou vodu. Sportovci, kteří intenzivně cvičí, mohou také kromě vody, potřebovat doplnit elektrolyty.
  • Zvýšenou potřebu vody mají kojící a menstruující ženy nebo lidé během zvracení či průjmu. Zde je potřeba dbát na doplnění vody do organizmu.
  • Denní příjem vody by si pravidelně měli hlídat také starší osoby, protože některé studie potvrzují, že ve vyšším věku mechanizmus žízně přestává fungovat (starší lidé nemají pocit žízně).

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kyselina askorbová - výroba je hnus

Věděli jste, že asi 96 % produktů s vitamínem C dostupných v Evropě je obvykle krystalická kyselina askorbová, syntetizovaná v továrnách na Dálném východě z americké dextrózy, která se velmi špatně vstřebává? Proto když céčko, tak jedině v přírodní levotočivé formě.

První případ postmortální studie u pacienta očkovaného proti SARS-CoV-2

V roce 2021 vyšel odborný článek, který popisoval úmrtí člověka, který zemřel po aplikaci vakcíny proti covidu. Článek jsem přeložil a můžete tedy nyní nahlédnout do vědeckých detailů, abyste si uvědomili, že nechat si do sebe píchnout něco, o čem se nic neví, je doslova šílenost!

Mikroplasty v tělíčkách dětí!

Zdraví a vývoj dětí ohrožují mikroplasty . Podle německých odborníků je situace nebezpečná . Kde se v organismu berou a co je jejich příčinou?