Přeskočit na hlavní obsah

Kolik vody pít

Voda tvoří zhruba 60% hmotnosti lidského těla. A je důležité si uvědomit, že voda se z organizmu neustále ztrácí, hlavně prostřednictvím močení a pocení. Názory na to, jaké množství vody bychom měli denně pít, se občas docela liší. 

To jaké množství vody denně byste měli vypít, závisí – stejně jako vše v oblasti výživy a zdraví – na konkrétním jedinci a také na řadě dalších vnitřních i vnějších faktorů, které ovlivňují vaší denní potřebu vody. 

Udržování rovnováhy tekutin v těle je nutné pro přežití. Proto nás evoluce vybavila vnitřním mechanismem, který reguluje, jak často pijeme a kolik toho vypít potřebujeme. Pokud se obsah vody v organizmu dostane pod určitou mez, aktivuje se pocit žízně. Žízeň je kontrolovaný mechanizmus, podobně jako dýchání (prostě je to něco co si vědomě neuvědomujeme a funguje to nezávisle na naší vůli).

Čistá voda není jedinou tekutinou, která se podílí na udržování rovnováhy tekutin v těle. Svou roli hrají také jiné nápoje a dokonce i některé potraviny mohou mít podstatný vliv na hydrataci organizmu.

Řada odborných společností doporučuje denní příjem vody kolem 2 litrů, což odpovídá zhruba 8 menším sklenicím vody o objemu 250 ml.

Na základě výzkumu a bádání se věci mají takto

  • Mírná dehydratace vyvolaná cvičením nebo teplem může negativně ovlivnit jak tělesné tak duševní pochody
  • Pití vody může dočasně zrychlit váš metabolizmus a pití vody půl hodiny před jídlem vám může pomoci konzumovat méně kalorií.
  • Pití dostatečného množství vody může pomáhat v léčbě a prevenci řady zdravotních problémů, včetně zácpy a ledvinových kamenů. Lidé, kteří pijí více vody, mají menší riziko vzniku rakoviny močového měchýře a tlustého střeva.
  • Na rovnováze tekutin se kromě vody podílí také další nápoje, které vypijete, včetně nápojů s obsahem kofeinu, jako jsou například čaj nebo káva. Voda je také obsažena ve většině potravin. Pokud pijete kávu nebo čaj a současně jíte potraviny s vysokým obsahem vody, může vám to stačit na udržení rovnováhy tekutin v těle za normálních okolností (pokud se například hodně nepotíte).
  • Pokud se hodně potíte, dbejte na pravidelné doplňování tekutin. Nejlepší je pít čistou vodu. Sportovci, kteří intenzivně cvičí, mohou také kromě vody, potřebovat doplnit elektrolyty.
  • Zvýšenou potřebu vody mají kojící a menstruující ženy nebo lidé během zvracení či průjmu. Zde je potřeba dbát na doplnění vody do organizmu.
  • Denní příjem vody by si pravidelně měli hlídat také starší osoby, protože některé studie potvrzují, že ve vyšším věku mechanizmus žízně přestává fungovat (starší lidé nemají pocit žízně).

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč kupujete Hydrolyzát kolagenu? Chtějte pouze HYDRÁT!

Hydrolyzát kolagenu je nejhorší prohešek, za který zcela zbytečně utrácíme peníze v domnění, že omládneme a klouby budou fungovat jako za mlada. Jednou pro vždy otevřeme oči a zavrhněme všechny produkty, které obsahují ve svém složení hydrolyzát kolagenu. Vyvařené kůže, kopyta a podobné s minimální vstřebatelností opravdu nemáme důvod konzumovat.

Plevel? Jde to i bez RoundUpu

Glyfosáty jsou problematické kvůli podezření z karcinogenity, jsou jedovaté pro vodní organismy a zřejmě přispívají k tzv. syndromu zhroucení včelstev. Proto je vhodné používat na likvidaci plevele dostupné alternativy.