Přeskočit na hlavní obsah

Kuřáci mohou za 30% světového odpadu!

Nedopalky jsou celosvětovým problémem. Byl bych pro, aby se kuřákům krabička cigaret zdražila klidně o 1000% a nebo se celosvětově zakázala výroba cigaret. Jestlipak propagátoři Green Dealu ví, že by šlo ze dne na den okamžitě ulehčit přírodě o jednu třetinu?

V přírodě se obyčejný filtr rozkládá aspoň 15 let a některé typy obsahují různá umělohmotná vlákna, která se vůbec nerozloží. Je to toxický odpad, který zamořuje přírodu, především vodu v moři. Hynou kvůli tomu ryby. Je to podstatný objem odpadu, kterým se musíme zabývat. 

Cigaretové nedopalky v odpadu jsou globálním problémem. Zbytky ze skoro šesti bilionů vykouřených cigaret tvoří až 30 procent světového odpadu. Ve filtrech zůstávají látky jako kyanovodík, amoniak nebo fenol, které jsou toxické právě třeba pro vodní organismy. V laboratorních podmínkách dokázaly výluhy z filtrů poměrně účinně zabíjet ryby. Fakta o poškození zdraví nás i zvířat jsou jasná. 

Kdyby se tedy okamžitě ze dne na den přestaly vyrábět cigarety, za pár dní odlehčíme přírodě třetinu světového odpadu.

Věděli jste, že následky kouření lze tlumit betaglukany v kombinaci s chlorellou, které najdete v českém produktu Euniké Green?

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Je zdravější ovesné nebo kravské mléko?

V rámci průzkumu vědci zkoumali 237 rostlinných mléčných výrobků od 23 různých výrobců. Poté porovnali výživové hodnoty, minerály, vitamíny a stopové prvky rostlinných mlék s hodnotami kravského mléka. Výsledek pak překvapil i samotné výzkumníky.