Ne všichni vědí, že neurotransmitery jako dopamin nebo serotonin se tvoří nejen v mozku, ale i ve střevě, v tomto velkém, velmi důležitém orgánu. Tato část našeho organismu je klíč k ovládání našeho duševního rozpoložení. Skutečné centrum řízení našich nálad.
Pokud se vám nic nechce, cítíte se sklíčení a depresivní, je pro vás obtížné dosáhnout svých cílů, určitě si zkontrolujte stav vašich střev a dbejte na prevenci, aby zůstaly zdravá.
Slyšeli jste, že střeva mají povrch větší než tenisový kurt?
Takovéto odhady nenajdete pouze na internetu. Díky délce a speciální stavbě sliznice, tedy záhybům a přítomnosti střevních klků, maličkých výčnělků sliznice, mají střeva velmi, velmi velkou plochu, která přichází do kontaktu s potravou. Až 200 m², to je skutečně víc než tenisový kurt. Střeva jsou tak největším orgánem.
Střeva ovlivňují vzhled
Víte, že podle nejnovějších studií střevní mikroorganismy významně ovlivňují také vzhled a zdraví pokožky? Konkrétně hydrataci pokožky, tvorbu mazu a regeneraci buněk, jakož i náchylnost k rozvoji zánětu. Víme, že každou vteřinu probíhají pod povrchem kůže různé procesy, které jsou diktovány nejen její fyziologií, ale také složkami přítomnými v oběhovém systému. A právě střeva mají největší vliv na to, co se bude nacházet v krevních cévách!
Co našim střevům prospívá?
- Probiotikum
Probiotika jsou tzv. dobré střevní bakterie, které kolonizují střeva a obnovují přirozenou bakteriální flóru lidského těla. Tento nenápadný účinek je mimořádně důležitý, neboť je základem mnoha procesů probíhajících v našem těle a chrání před nemocemi. - Prebiotikum
Aby se probiotika správně množila, potřebují se něčím živit. Pokud mají dostatek potravy, rozmnožují se a ochotně kolonizují střeva, což tělu přináší jen samé výhody. Takovou potravou pro probiotika jsou právě prebiotika.
Více info, jak mít zdravá střeva!