„A tak jsme se medikamentózně, hygienou, úpravou životních podmínek, přerušením životních cyklů těchto parazitů, naučili parazity efektivně eliminovat. Ale až poté, co jsme tyto organismy vymýtili, se začalo hledat spojení parazitů s nemocemi, které se mezitím rozšířily.“ Lukeš je zastáncem názoru, že se otázka souvislosti mezi výskytem parazita a nemoci týká zejména zánětlivých onemocnění střev, například Crohnovy choroby a různých kolitid. „Ty mají v posledních letech raketový nástup, v současné době jimi trpí 1 až 2 % naší populace.
Jedním z důvodů je to, že se naše střeva změnila, a tyto choroby jsou odrazem změny. Myslím si, že jsme to s hygienou přehnali.“ Podle lékaře je neustálé mytí rukou, bránění dětem hrát si v hlíně nebo písku na překážku, zatímco skotačení ve volné přírodě s permanentně špinavýma rukama je ta správná výchova. „Tak by mělo dítě stimulovat svůj imunitní systém,“ doporučuje expert.
Naprosto souhlasím, pro zdraví našeho organismu potřebujeme žít v rovnováze s miliony mikroorganismů, které žijí okolo nás a v našich tělech. Jejich bezhlavé zabíjení nás ohrožuje. Myslím si, že některé dnes stále některými léčiteli doporučované zákroky, jako třeba plošné „odparazitování“, jsou rizikem.