Přeskočit na hlavní obsah

Paraziti v prášku podávané

Asi za 50 let budou lékaři předepisovat parazity pacientům ve formě prášků, předpovídá parazitolog Julius Lukeš. „Představa před deseti, dvaceti lety byla, že jakmile se v nás nachází jiný organismus, který má buňku, je jiný než bakterie, tak je to špatně a je třeba se ho zbavit,“ vzpomněl lékař.  

„A tak jsme se medikamentózně, hygienou, úpravou životních podmínek, přerušením životních cyklů těchto parazitů, naučili parazity efektivně eliminovat. Ale až poté, co jsme tyto organismy vymýtili, se začalo hledat spojení parazitů s nemocemi, které se mezitím rozšířily.“ Lukeš je zastáncem názoru, že se otázka souvislosti mezi výskytem parazita a nemoci týká zejména zánětlivých onemocnění střev, například Crohnovy choroby a různých kolitid. „Ty mají v posledních letech raketový nástup, v současné době jimi trpí 1 až 2 % naší populace.

Jedním z důvodů je to, že se naše střeva změnila, a tyto choroby jsou odrazem změny. Myslím si, že jsme to s hygienou přehnali.“ Podle lékaře je neustálé mytí rukou, bránění dětem hrát si v hlíně nebo písku na překážku, zatímco skotačení ve volné přírodě s permanentně špinavýma rukama je ta správná výchova. „Tak by mělo dítě stimulovat svůj imunitní systém,“ doporučuje expert. 

Naprosto souhlasím, pro zdraví našeho organismu potřebujeme žít v rovnováze s miliony mikroorganismů, které žijí okolo nás a v našich tělech. Jejich bezhlavé zabíjení nás ohrožuje. Myslím si, že některé dnes stále některými léčiteli doporučované zákroky, jako třeba plošné „odparazitování“, jsou rizikem.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Je zdravější ovesné nebo kravské mléko?

V rámci průzkumu vědci zkoumali 237 rostlinných mléčných výrobků od 23 různých výrobců. Poté porovnali výživové hodnoty, minerály, vitamíny a stopové prvky rostlinných mlék s hodnotami kravského mléka. Výsledek pak překvapil i samotné výzkumníky.