Přeskočit na hlavní obsah

Není chlorella jako chlorella!

Při výběru doplňku stravy je nutné vždy vědět víc. Například původ surovin, původ výrobce a jaké technologie jsou použity při výrobě. U chlorelly je podstatné vědět také jakým způsobem se pěstuje a následně zpracovává pro výrobu.

Chlorela patří mezi jednobuněčné zelené řasy, spirulina se řadí botanicky mezi sinice. Na obalech výrobků se chlorela uvádí pod celým názvem Chlorella pyrenoidosa, nebo Chlorella vulgaris, u nás v ČR máme dokonce i označení Chlorella SP, která pochází z pěstírny Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni. Mezi hlavní producenty chlorely patří Japonsko, Německo a Taiwan. Česká republika se sice řadí mezi malé producenty, o to větší je důraz kladen na kvalitu.

Řasa je zdrojem bílkovin (42-58 % obsahu sušiny), tuků (5-40 % sušiny), sacharidů (12 -55 % v sušině), které jsou tvořeny redukujícími cukry a polysacharidy jako je škrob a celulóza. Významným polysacharidem je např. i β1-3 glukan dávaný do souvislosti s imunomodulačním účinkem. Dále obsahuje celou řadu vitaminů (A, C, sk. B), minerálních látek (draslík, hořčík, fosfor, vápník, železo, jod, …), pigmentů (chlorofyl, β- karoten jako prekurzor vitaminu A), stopových prvků a dalších bioaktivních látek.  Díky svému složení je chlorela spojována s celou řadou pozitivních účinků na lidský organismus. Na druhou stranu mohou mít jak chlorela, tak spirulina vlivem prostředí, ve kterých jsou pěstovány, či nadměrným obsahem svých přirozených látek, zcela opačný efekt. Proto Chlorella SP pěstovaná v Třeboni prochází vždy důkladnými rozbory, než se dostane k výrobci, který ji následně zpracuje ve farmaceutické firmě v podobě doplňku stravy.


Vlivem možné akumulace těžkých kovů (olovo, kadmium,…) či produkcí toxinů (mikrocystiny, anatoxin…), nejsou-li zaručeny ideální podmínky pěstování, či není-li jejich případná přítomnost odhalena výrobcem za pomocí analýzy suroviny, může dojít i k dlouhodobé expozici s dopady na zdraví (poškození jater, nervové soustavy apod.). Popisován je někdy vysoký obsah jodu (jindy prakticky nulový obsah), který může být kontraindikací např. u osob s poruchami štítné žlázy, s chronickými autoimunitními záněty, vysoký obsah vitaminu A (při vysokém denním přívodu vzniká nebezpečí teratogenity plodu) či vitaminu K (kontraindikace u osob užívajících léky na ředění krve či jiné např. protizánětlivé léky), přítomnost fenylalaninu (u osob s porušeným metabolismem této aminokyseliny musí být fenylalanin započítáván do jejich celkového denního příjmu).

Co lze doporučit spotřebitelům

Kupujte doplňky stravy obsahující chlorellu výhradně od výrobce, který je schopen zřetelně deklarovat kvalitu výrobku na štítku či v příbalovém letáku (úplné složení, původ suroviny, výsledky analýzy svědčící o bezpečnosti…).

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Umělá inteligence ChatGPT lže! Ověřil jsem si to.

Udělal jsem rozhovor s vychvalovaným ChatGPT . Položil jsem průběžně otázky, na kterých jsem si chtěl ověřit, jak moc blbě je vývojáři naprogramovaný. Zajímavé je, že o Ukrajině přiznal, na rozdíl od naší mediální scény, že tam válka začala již v roce 2014. O Zelenskym by si ale měl doplnit data. A nebo lžou naše média? Zde je celý přepis naší debaty. Mé otázky a reakce jsou tučně. Jde o velmi dlouhý rozhovor, do kterého jsem zde doplnil i odkazy na veřejně dostupné informace, které mi chatbot sdělil lživě.

Rada čínského profesora při mozkové příhodě

Abyste mohli poskytnout rychlou a účinnou první pomoc při mozkové příhodě někoho, koho to potká poblíž vás, mějte doma injekční stříkačku nebo jehlu. Tímto zvláštním a netradičním způsobem můžete  zachránit postižené mozkovou mrtvicí. Návod si přečtěte pozorně. Nikdy totiž nevíte, komu ještě může pomoci a čí život na vás závisí.

Paraziti v prášku podávané

Asi za 50 let budou lékaři předepisovat parazity pacientům ve formě prášků, předpovídá parazitolog Julius Lukeš. „Představa před deseti, dvaceti lety byla, že jakmile se v nás nachází jiný organismus, který má buňku, je jiný než bakterie, tak je to špatně a je třeba se ho zbavit,“ vzpomněl lékař.   „A tak jsme se medikamentózně, hygienou, úpravou životních podmínek, přerušením životních cyklů těchto parazitů, naučili parazity efektivně eliminovat. Ale až poté, co jsme tyto organismy vymýtili, se začalo hledat spojení parazitů s nemocemi, které se mezitím rozšířily.“ Lukeš je zastáncem názoru, že se otázka souvislosti mezi výskytem parazita a nemoci týká zejména zánětlivých onemocnění střev, například Crohnovy choroby a různých kolitid. „Ty mají v posledních letech raketový nástup, v současné době jimi trpí 1 až 2 % naší populace. Jedním z důvodů je to, že se naše střeva změnila, a tyto choroby jsou odrazem změny. Myslím si, že jsme to s hygienou přehnali.“ Podle lékaře je neustálé mytí

ZAJÍMAVOSTI

  • PRODUKTY - Queen Euniké produkty *Potravinové doplňky* mohou *napomáhat při prevenci našeho zdraví* přesně tak, jak to potřebuje naše tělo. To vše šetrnou a bezpečnou...
  • - DEPARIM je český biologicky aktivní potravinový doplněkVyvinut tak, aby svými účinky pozitivně podporoval funkci vnitřních orgánů. *DETOX + PARAZITI + IMUN...
  • Co je chlorella - *Chlorella je sladkovodní jednobuněčná mikroskopická řasa* Mikroskopické řasy = vývojově velmi staré formy života Díky jejich schopnosti fotosyntézy se ...