Přeskočit na hlavní obsah

Sacharidy a inzulinová rezistence

Odvážná lékařka přichází s odvážnými tvrzeními. O tom, že přejídání se sacharidy (a následná inzulinová rezistence) stojí za dnešní epidemií cukrovky druhého typu, není pochyb. Odvážné je tvrzení, že dieta pro diabetiky, kterou v současnosti lékaři doporučují, je naprosto nevhodná. 

Diabetická dieta je postavená na pravidelném příjmu sacharidů a ke slazení se diabetikům ještě donedávna doporučovala fruktóza. Uvedené postupy rozvoj nemoci jen dále podporují. S doktorkou Sarah Hallberg se jednoznačně shoduji, že naprosté většině z nás omezení sacharidů prospěje a že základem zdravé stravy je jíst potraviny, ne cokoliv průmyslově vyrobeného a zabaleného v krabičkách. 

Také si myslím, že tuky nejsou naším nepřítelem a že jich můžeme jíst mnohem více. Otázkou k diskuzi je, jestli je vhodné, případně dokonce nutné jich jíst až tak mnoho, jak je ve videu navrhováno. Další otázkou je, jestli také hlavní příčinou přejídání se sacharidy nejsou nesmyslná nízkotučná dietní doporučení minulých desetiletí. A jestli jedinci, kteří ignorovali uvedená doporučení a kteří jedli jen základní kvalitní potraviny, potřebují dnes cokoliv měnit. 

Nezdravost diabetické diety není jediný problém medicínských diet. Nemocniční diety a nemocniční strava jsou totiž obvykle nezdravé a nechutné. Nabídka v bufetech a automatech nemocnic je zpravidla postavena na junk food, které je jednou z hlavních příčin, proč by se nemocnice měly zaměřit na skladbu jídla.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Plevel? Jde to i bez RoundUpu

Glyfosáty jsou problematické kvůli podezření z karcinogenity, jsou jedovaté pro vodní organismy a zřejmě přispívají k tzv. syndromu zhroucení včelstev. Proto je vhodné používat na likvidaci plevele dostupné alternativy.