Onkologická onemocnění jsou stále častější. I přes nesporné úspěchy medicíny v posledních letech, jak z hlediska včasné diagnostiky, tak i z hlediska ve svých výsledcích mnohem vyšších procentech úspěšnosti léčby a délky přežití, patří úmrtí v souvislosti s onkologickým onemocněním k druhým nejčastějším příčinám smrti v naší republice.
Na jedné straně se tedy daří tato onemocnění včas odhalovat a poměrně dobře také léčit, na druhé straně je prudký vzestup počtu onkologických onemocnění příčinou vzrůstajících smutných čísel ve zdravotnických statistikách.
To se však týká pouze diagnostiky a léčby. S prevencí je to již mnohem složitější. Obrovské finanční náklady spojené s prevencí zjišťování onkologických onemocnění znamenají, že se omezuje pouze na snadno dostupná, levná a časově nenáročná vyšetření.
V praxi to často znamená pouze test na tzv. okultní (skryté) krvácení sloužící k včasné diagnostice zhoubných onemocnění tlustého střeva a konečníku, dále občasné rentgenové vyšetření plic, ultrazvukové vyšetření trávicího traktu, ledvin, prostaty u mužů, vaječníků a dělohy u žen. Mamografické vyšetření prsů je naštěstí již poměrně frekventovanou preventivní metodou. Něco se dá usoudit i z běžného laboratorního vyšetření. Zejména pokud se vyskytnou vysoké hodnoty sedimentace při jinak klidném objektivním nálezu. Vysokými hodnotami se myslí čísla kolem 100 jednotek za hodinu. Občas se podaří v laboratorním rozboru zachytit též ubývání červených krvinek bez zjevné příčiny. Na onkologická onemocnění je vždy třeba myslet u rychlých hmotnostních úbytků spojených často rovněž se změnou nálady, a to zejména tam, kde je toto onemocnění přítomno i v rodinné anamnéze. Uvedené příznaky jsou nebezpečné hlavně v souvislosti s přecházejícím dlouhodobým stresem nebo jiným vážným onemocněním či úrazem, kdy dojde k prudkému oslabení přirozené obranyschopnosti. V tomto případě získají vždy a všudy přítomné rakovinné buňky náhle navrch.