Přeskočit na hlavní obsah

Uměle slazené limonády

Já od jisté doby již limonády nepiji a dělám si vlastní ovocné vody. Nějak jsem si na to přišel sám, že v těch kupovaných je něco podezřelého.

Pití limonád s umělými sladidly během těhotenství je spojeno s nadváhou dětí. Kanadští výzkumníci studovali tři tisíce těhotných žen a jejich dietní zvyklosti. Téměř 30 % žen pilo během těhotenství uměle slazené nápoje. Po srovnání dalších parametrů, jako jsou index tělesné hmotnosti matek, jejich věk, trvání kojení, kouření, cukrovka anebo načasování zavedení pevných potravin, zjistili, že ve srovnání se ženami, které nepily dietní nápoje, měly ty ženy, které pily v průměru jednu plechovku dietní limonády denně, dvojnásobně vyšší riziko jednoletých dětí s nadváhou. 


Studie v JAMA Pediatrics nenašla spojitost s porodní hmotností kojenců, což naznačuje, že umělá sladidla neovlivňují růst plodu, ale až růst kojence. Pití cukrem slazených nápojů v těhotenství nebylo spojeno se zvýšeným rizikem nadváhy dětí. Studie automaticky nepotvrzuje příčinu, pouze naznačuje souvislost. Přesto vyvolává otázku, zda jsou umělá sladidla neškodná. Není hned nezbytné zakázat jejich konzumaci, ale také neexistují důvody (výhody), proč bychom je měli konzumovat, a proto je možné doporučit úplně se jim vyhýbat.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Je zdravější ovesné nebo kravské mléko?

V rámci průzkumu vědci zkoumali 237 rostlinných mléčných výrobků od 23 různých výrobců. Poté porovnali výživové hodnoty, minerály, vitamíny a stopové prvky rostlinných mlék s hodnotami kravského mléka. Výsledek pak překvapil i samotné výzkumníky.