Každoročně sníme 13 tisíc tun snídaňových cereálií a müsli výrobků! Pokud si dopřejete plnou misku cereálií (nehledě na velikost doporučené porce), můžete tím vyčerpat příjem cukrů na celý den. U malých dětí ho tím potom výrazně překročíte.
Na vitamíny i celozrnnou mouku ve snídaňových cereáliích sice narazit můžete, tím se z nich ale automaticky nestává zdravá a ryze prospěšná potravina. Pořád se jedná o sladkost, kterou bychom měli do svého jídelníčku (a zejména jídelníčku dětí) zařazovat jen výjimečně.
Pravidelnou konzumací cereálií si zaručíme jedině konstantní přísun cukrů. K jejich doslazování se dnes běžně kromě cukru (tj. sacharózy, řepného cukru, třtinového cukru) používají také jiné cukry, jako glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovocný cukr), glukózo-fruktózový sirup, koncentráty ovocných šťáv, různé sirupy (javorový, agávový, rýžový, datlový), med, slad, melasa a další.
Na cereálie tedy nelze pohlížet jako na zdravou potravinu. Cereálie jsou podle složení sladkost. Zjednodušeně je to cukry ochucená mouka, tedy výživově nic, co by bylo třeba ve stravě zajišťovat.
Ve složení některých cereálií se sice objevují vitamíny, ale moc váhy jim nepřikládejte. Fortifikace je především známkou vysoké průmyslové úpravy produktu. Základní potravina v podobě obiloviny je zpracovaná tak, že jsou v ní jinak tyto přirozeně obsažené mikroživiny odstraněny anebo se jejich obsah výrazně sníží, proto se pak znovu přidávají. Jakákoliv případná prospěšnost mikroživin je zmařena nadbytkem cukrů.