Přeskočit na hlavní obsah

Co správně jíst, aby se netloustlo

Mozaika potravin: „A co vlastně jíte?’ je asi nejčastější otázka lidí, kteří zjistí, že doma nejíme cukr. ‚Jídlo,’ odpovídám stručně, až si ostatní myslí, že je odbývám, jenže nic víc nemůže být blíže pravdě. Co ale většina lidí neví a co mi trvá vysvětlit už podstatně déle, je, že většina výrobků, co se prodává v potravinách, bohužel jídlo není.

Naštěstí se o tom mluví čím dál víc, a i vědci se činí a přináší důkazy, jak ultrazpracované potravinářské produkty zdraví neprospívají. Bohužel stejně se činí i marketingová oddělení snažící se lidi přesvědčit, že zrovna ta a ta instantní krabička či prášek je přesně to, co jim zajistí pohodu, všechny vitamíny a čas na život. V poslední době musí být ještě bez masa a ‚zachraňovat planetu’.

O tom, že většina těchto zázraků je vyrobena zejména smícháním nejlevnějších a na živiny prázdných škrobů, cukrů, rafinovaných rostlinných olejů a zpracovaných rostlinných bílkovin, na jejichž výrobu se příroda zrovna nešetří, samozřejmě mlčí a maskují to zdůrazněním, že do jídla byly přisypány umělé vitamíny, které prý mají zajistit zdraví. No jen se zastavte v obchodě, otočte obal na ta malá písmenka a podívejte se na složení. Pak se zpátky podívejte na cenovku a zjistíte, že marketingová oddělení umí kouzlit, protože lidi skutečně ty levné prázdné ingredience smíchané dohromady kupují za nemalé peníze.“

Jestli chcete vědět, co jíst, mrkněte sem nebo si zapamatujte následující zdroje.

Zdroje tuků a bílkovin
maso a vnitřnosti, ryby a mořské plody, mléko a nedoslazované mléčné produkty, vejce, luštěniny, ořechy a semínka / panenské rostlinné oleje, máslo, sádlo

Zdroje sacharidů

zelenina a ovoce, houby, brambory, kroupy, jáhly, pohanka, rýže, ovesné vločky, kvasové pečivo, těstoviny

Lidské potřeby

dostatek pohybu a spánku, pobyt na čerstvém vzduchu a slunci, dobrá nálada a přátelé

Populární příspěvky z tohoto blogu

Káva prospívá

Nedávný výzkum naznačuje, že vyšší konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Někteří lidé se domnívají, že káva způsobuje gastrointestinální potíže, ale potřeba jít po kávě na toaletu neznamená způsobení žaludečních potíží. 

Proč NEodměňovat děti sladkostmi?

Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nabízejí bonbón.

Plevel? Jde to i bez RoundUpu

Glyfosáty jsou problematické kvůli podezření z karcinogenity, jsou jedovaté pro vodní organismy a zřejmě přispívají k tzv. syndromu zhroucení včelstev. Proto je vhodné používat na likvidaci plevele dostupné alternativy.